WYSTAWA

10/10, Jeremi Astaszow

Galeria Teatru Korez

Wystawa fotografii z okazji 10-lecia Katowickiego Karnawału Komedii.
Wersnisaż: 28 stycznia 2017, godz. 20:30

 

Przez ostatnie dziewięć lat Jeremi Astaszow stworzył fotograficzną historię Katowickiego Karnawału Komedii. Bohaterem pierwszego zdjęcia, które wykonał, był górnik z naszą karnawałową maską, tuż po wyjściu z kopalnianego szybu. Przez kolejne lata na plakatowych zdjęciach pojawili się ludzie różnych zawodów: pielęgniarka, strażak, aktor, kominiarz, piekarka, śląska rodzina, pani ze straganu na jednym z katowickich targowisk, tramwajarka i opiekun ze śląskiego zoo. Przesłanie było proste – Karnawał Komedii jest dla wszystkich!

Od pierwszej edycji chcieliśmy, aby nasi widzowie mogli po powrocie z teatru jeszcze raz przeżyć teatralne emocje, oglądając fotorelacje ze spektakli, na których byli. Teatr jest bardzo wymagającą materią dla fotografa z uwagi na trudne warunki oświetleniowe, ograniczoną przestrzeń i tylko jedną szansę na zrobienie dobrego zdjęcia – wszak na spektaklu nie ma powtórek. Jeremi ze swoją wrażliwością estetyczną i refleksem fotoreportera doskonale odnalazł się w tej przestrzeni. W ciągu dziewięciu edycji Karnawału sfotografował 121 spektakli i koncertów, wykonał setki portretów aktorów i liczącą blisko 20 tysięcy zdjęć dokumentację Festiwalu. Wybór spośród tych zdjęć prezentujemy Państwu na wystawie 10/10.

Od 2012 roku Jeremi oprócz fotografowania tego, co dzieje się na scenie, zaczął również robić zdjęcia na backstage’u: podczas prób, w garderobach, za kulisami, na teatralnych korytarzach… towarzyszył aktorom do ostatnich chwil przed ich wyjściem na scenę. Początkowo mieliśmy obawy, czy aktorzy pozwolą się fotografować w tak prywatnych dla nich momentach, jednak Jeremiemu udaje się zdobyć ich przychylność i w subtelny sposób odsłonić rąbek zakulisowej tajemnicy przed naszymi widzami. Jego aparat jest jak rentgen, przez który możemy zobaczyć całą paletę emocji, od rozbawienia, przez skupienie, aż do tremy i nerwowego czekania na ostatni dzwonek.

Co roku, oglądając na bieżąco fotoreportaże Jeremiego, zastanawiamy się, na czym polega jego tajemnica teleportacji pomiędzy teatrami, spektaklami, próbami i przesiadywaniem w garderobie. To wszystko dzieje się przecież równocześnie! Jest chyba jedyną osobą, która obejrzała absolutnie wszystkie wydarzenia KKK, utrwalając je na zdjęciach.

NA ZDJĘCIACH m.in.:
Piotr ADAMCZYK, Artur BARCIŚ, Sonia BOHOSIEWICZ, Grażyna BUŁKA, Magdalena CIELECKA, Maria CZUBASZEK, Anna DYMNA, Katarzyna FIGURA, Piotr FRONCZEWSKI, Krzysztof GLOBISZ, Mikołaj GRABOWSKI, Paulina HOLTZ, Tomasz JACHIMEK, Aldona JANKOWSKA, Tomasz KAROLAK, Ewa KASPRZYK, Tomasz KOT, Rafał KRÓLIKOWSKI, Szymon MAJEWSKI, Wojciech MALAJKAT, Paweł MAŁASZYŃSKI, Krzysztof MATERNA, Mirosław NEINERT, Andrzej NEJMAN, Edyta OLSZÓWKA, Marian OPANIA, Marcin PERCHUĆ, Jan PESZEK
Maria PESZEK, Piotr PILITOWSKI, Piotr POLK, Bartosz PORCZYK, Rafał RUTKOWSKI, Tomasz SCHIMSCHEINER, Marek SIUDYM, Jerzy STUHR, Joanna SZCZEPKOWSKA, Hanna ŚLESZYŃSKA, Katarzyna TLAŁKA, Krzysztof TYNIEC, Magda UMER, Paweł WAWRZECKI, Daria WIDAWSKA, Grażyna WOLSZCZAK, Bronisław WROCŁAWSKI, Cezary ŻAK, Joanna ŻÓŁKOWSKA